תכנית ExcelHT שהחלה ב-2009, פותחה כמענה לעובדה שמתוך 85,000 מהנדסים המועסקים בחברות ההיי טק בישראל, פחות מ-1,500 הינם ערבים (מרביתם מועסקים בשכר נמוך משמעותית משל עמיתיהם היהודים).

התכנית מבוססת על מודל ההפעלה של itworks  הכולל ארבעה מרכיבים:  (1) הכשרה טכנולוגית שנותנת למועמדים יתרון משמעותי בשוק העבודה (2) טיפוח כישורים רכים ופיתוח כישורי קריירה החסרים למועמדים (3) סדנאות לשיפור שליטה בשפה (אנגלית או עברית) (4) השמה בעבודה וליווי עד שלוש שנים מסיום התכנית. 

בשנת 2016, itworks אחוז ההשמה של אקדמאים ערבים במסגרת העמותה עמד על 94% (196) לפי מחקר הערכה של משרד הכלכלה. בוגרי התכנית השתלבו במשרות איכותיות וסללו את הדרך לבאים אחריהם.

התכנית פונה לצעירים וצעירות מהחברה הערבית, הלומדים לתואר או שסיימו את לימודיהם האקדמיים בתחומים רלבנטיים, והינם מובטלים או עובדים בעבודות שאינן קשורות לתחום הכשרתם, המראים מוטיבציה ורצון להשתלב בתעשיית ההייטק הישראלית.

במקביל לעבודה עם המועמדים, itworks עובדת עם מעסיקי הייטק על מנת להכין את ארגונם לקליטת עובדים מאוכלוסיות מגוונות. ארגונים שותפים לתפיסת הגיוון והכללה אך לעיתים קרובות חסרים את הכלים המקצועיים בכדי להביא אותה לידי ביטוי. תכנית Diversity Works מקנה לארגונים כאלו את הידע והכלים הנחוצים לשילוב עובדים מאוכלוסיות מגוונות.

מטרות

1.      להגדיל את שיעור האקדמאים הערבים העובדים במשרות איכותיות בתעשיית ההייטק.

2.      לצמצם פערי תעסוקה והכנסה בקרב אקדמאים מהחברה הערבית.

3.      לקדם גיוון תעסוקתי בחברות הייטק מובילות.

יישום התכנית

1.    גיוס: משתתפים מתאימים יגויסו לתכנית בעזרת המדיה הדיגיטלית, אגודות הסטודנטים, כמו גם דרך קשרים אישיים של בוגרי התכנית.

2.    שיפור פוטנציאל התעסוקה של המשתתפים: שיעורי אנגלית לשיפור האנגלית הטכנית והעסקית של המשתתפים, דבר הכרחי בכלכלה הגלובלית של ימינו (50 שעות).

3.    פתיחת דלתות עם מעסיקים רלבנטיים: רשת המעסיקים השותפים של itworks מונה מעל 130 חברות. אנו שומרים על קשר דינאמי עם רשת שותפינו כדי להיטיב את כמות ואיכות אפשרויות התעסוקה עבור המשתתפים שלנו. המודל שלנו כולל שילוב אקטיבי של המעסיקים באירועים כגון ימי אוריינטציה, סדנאות גיוון ועוד.

4.    סמינרים בחברות ההייטק: התכנית תכלול ביקורים בחברות הייטק מובילות, בהם יתקיימו סמינרים למשתתפים יחד עם ההנהלה הבכירה. מניסיון העבר, הסמינרים אפקטיביים מאוד. הם מאפשרים למשתתפים "לטעום" את סביבת העבודה ומאפשרים למנהלי משאבי האנוש להכיר את המשתתפים, מה שמסייע להשמה שלהם באותה חברה. (חמישה סמינרים בחמש חברות שונות).

5.    מנטורינג וייעוץ: כל משתתף מקבל ייעוץ אישי לבניית קריירה מצוות חיצוני הנמשך עד לשלוש שנים לאחר מציאת העבודה. תכנית המנטורינג שלנו מציעה למשתתפים נטוורקינג, על ידי מנטור מתוך תעשיית ההייטק.